Podrobnosti
 

Pythium Oligandrum


 


Pythium oligandrum přímým mykoparazitismem napadá fytopatogenní houby. Za pomoci vytváření enzumu rozkládá jejich těla (mycelia) a některé rozmnožovací orgány (sklerocia). Pythium oligandrum má tak snadnějsí pozici pronikat svými vlákny do fytopatogenních hub, ze zkterých získává živiny a využívá je pro vlastní výživu. Tento proces trvá, dokud fytopatogenní houbu zcela nevysaje a nezničí.


Kromě tohoto preventivního účinku produkuje v symbioze s kořenových systémem ošetřovaných rostlin nízkomolekulární protein oligandrin, vyznačujícící se i systemickými a translaminárními vlastnostmi. Tato přírodní substance indukuje v rostlinách přirozenou ochranu (rezistenci) proti foliárním houbovým chorobám. Tato rezistence se projevuje jak aktivně - omezováním klíčení spor patogena a potlačováním růstu jeho mycelia, tak i pasivně ztluštěním buněčných stěn ošetřované rostliny.

Použití:

Chytrá houba na ochranu rostlin proti plísním ve formě smáčitelného prášku. Jeho hlavní účinnou složkou je mikroskopický houbový organismus (Oomyceta) Pythium oligandrum. Přípravek nenapadá samotné rostliny, ale pouze plíseň na nich. Vzhledem k biologickému principu účinku nelze přípravkem rostliny předávkovat, proto se nemusíte bát při použití většího množství přípravku, než je doporučeno v tabluce pod tímto textem.


Příklady uplatnění


 

Jahody se ošetřují při výsadbě proti kořenovým hnilobám a během vegetační sezony proti plísni šedé na plodech. Okurky lze tímto přípravkem ošetřovat proti houbovým chorobám od výsevu namořením osiva a dále pokračovat zálivkami nebo postřiky. Sklerocíniová hniloba, plíseň šedá a alternáriová skvrnitost jsou choroby postihující slunečnici a také proti nim se lze tímto přípravkem účinně bránit. Namáčení kořenového sytému se osvědčilo při výsadbě vinohradů.

 

Další výhody


 

Výhodou přípravku je dlouhodobá skladovatelnost (životnost oospor mikroorganismu Pythium oligandrum dosahuje dva roky). Vzhledem k biologickému účinku nelze přípravek škodlivě předávkovat. Důležité je také to, že po přepočtu na metr čtvereční ošetřené plochy se jedná o jeden z nejlevnějších přípravků na našem trhu. Likvidace zbytků (smetků) materiálu lze likvidovat jako běžný odpad. Zbytky namořeného osiva lze likvidovat jako běžný odpad nebo vysetím.

 

Způsoby aplikace


 

Zálivka

Zálivka 0,05% suspenzí přípravku. To znamená 1 g prášku (asi kávová lžička) na 2 litry vody. Dávkujeme zhruba 5 ml suspenze na sazenici. Při překročení dávky nehrozí žádné nebezpečí. Účelem je především počáteční podpora růstu mladých rostlin a jejich ochrana před půdními mykopatogeny, indukovaná rezistence proti plísni bramborové.

Postřik

Postřikujeme 0,05 % suspenzí, připravenou stejným způsobem jako pro zálivku. Je ale doporučeno suspenzi i opakovaně prolít přes filtr (postačí starší čistá punčocha), aby se zabránilo možnému ucpávání trysek rozstřikovače.

Máčení sazenic/kořenů rostlin

Máčení kořenového balu sazenic připravenou 0,05% suspenzí těsně před výsadbou (alternativně lze plata se sazenicemi suspenzí prolít).

Moření osiva

5 gramů vystačí na 1 kg osiva. Osivo stačí smíchat s přípravkem. Je určeno proti padání klíčních rostlinech.